Håvard Fanum er en del av vårt På tvers-team. Vi tok en prat om hva som gjorde at han tok initiativ til På tvers-programmet og hva som motiverer han til å være med på mellomlederes utviklingsreise
Jeg har jobbet som leder i møbelindustrien i 11 år, der jeg har hatt min egen ledergruppe som jeg var ansvarlig for. I tillegg har jeg jobbet over 20 år som prosjektleder gjennom mitt konsulentvirke. Der jeg har hatt gleden, men også utfordringen, med å lede prosjektgrupper i store og langvarige prosjekter
Det er nok som prosjektleder jeg har hatt de største utfordringene ved at det stadig er nye bedrifter og nye personer som skal ledes og det kan være krevende. Ulike personer motiveres av ulike faktorer, og dette krever at en må kjenne personene relativt godt for å få teamet til å fungere godt, både individuelt og sammen.
Jeg har hatt en spire i meg til å realisere et lederprogram for mellomledere i over 10 år. Slik GAGN nå fremstår så har vi personer med oss på laget som har lang og bred kompetanse innenfor lederskap. Da åpnet mulighetene seg til å utarbeide et konsept innenfor lederutvikling.
Jeg er veldig stolt av at vi har klart å realisere dette på den måten vi har gjort og at vi får de gode tilbakemeldingene som vi får fra deltagere på gjennomførte kull.
På tvers er unikt på flere områder. Det jeg vil fremheve er at programmet går over et helt år da dette er nødvendig for å skape varig endring hos deltagere. Det andre er at deltagerne har personlige handlingsplaner som følges opp og jobbes med gjennom hele programmets leve tid. Dette gir et kontinuerlig fokus som er nødvendig i endringer. Det øvrige som er sentralt er at deltagere møtes på tvers av bransje, erfaring, kjønn og kompetanse. Dette er det som skaper dynamikken på samlingene, mellom hver deltager og i arbeidet mellom hver samling.
Hver deltager har sin handlingsplan som den skal jobbe med imellom hver samling. Hver deltager har sin personlige rådgiver fra oss som hjelper og bidrar til at deltageren skal klare å realisere sine utviklingsplaner. Dette er en viktig rolle, som jeg trives godt i fordi det utfordrer meg både som rådgiver og som person.
For å kunne bidra godt inn mot disse deltagerne så krever det at vi setter oss godt inn i utfordringene, både på personlig og bedriftsmessig nivå. Dette opplever jeg vi er gode på. Dette er basert på den erfaring vi har fra ulike bedrifter og som bidrar til at de jobber med de rette problemstillingene, og bidrar til at de får den progresjon som de ønsker, i den hastighet som de er komfortable med.
Vil du vite mer om På tvers?
Vår markedssjef Stefan rekrutterer nå deltakere til kull 3 av På tvers-programmet. Ta kontakt dersom du vil høre mer om dette eller ønsker å melde på deltakere. I tillegg til å være salg- og markedssjef i Gagn, er Stefan også med på å levere På tvers-programmet sammen med et team av Gagns konsulenter.





